دسته‌بندی مقالات جدیدترین مقالات مقالات تصادفی مقالات پربازدید

اولین قاعده عامه 16

«وهي جهتان. فإحدی الجهتین من الولایة ولایةُ وُلاة العدل الذین أمر الله ـ سبحانه وتعالی ـ بولایتهم وتولیتِهم علی الناس1️⃣». طبعاً بحث ولایت وُلاة عدل، در مفهوم به‌اصطلاح اسلامی‌اش، در کلّ جهان اسلام وسيع‌تر از این مقدار است. این در تصوّر شیعی است که ولایت منصوب از جانب خداست و اصولاً‌ ولایت از غیر جهت خداوند متعال متصوّر نیست؛ یعنی: یا باید خود خدا نصب کند، یا ولیّ خدا.2️⃣
«وولایة وُلاته وولاةِ وُلاته إلی أدناهم باباً ... علی من هو والٍ علیه» تا آن پایین‌ترین درجه3️⃣؛ يعنی: از آن بالاترين مرتبه‌ای که شروع می‌شود ـ كه در نظام جمهوری ما مثلاً ولیّ فقیه است و در نظام‌های دیگر رئیس جمهور است مثلاً ـ، تا بهدار و بخشدار و ...، تا آخرین مرتبۀ کسی که منصوب است برای ادارۀ جامعه، به اين صورت كه گويا از بالا بر جامعه مشرف‌اند و در واقع اینها دنبال شؤون جامعه‌اند.
1️⃣ یعنی: أمر الله بتولیتهم علی الناس.
2️⃣ در تفسیر شريف برهان ذيل آیۀ مبارکۀ "أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ" [النساء: 59] حدیث صحیح السندی نقل نموده كه راوی دربارۀ مراد از «اولی الامر» كه در اين آيه آمده از امام (ع) سؤال كرده و حضرت (ع) در پاسخ فرموده‌اند: «نزلت فینا خاصّة» [البرهان في تفسير القرآن، ج 2، ص 105، ضمن ح 2479، قال: إيّانا عنى خاصّة، أمر جميع المؤمنين إلى يوم القيامة بطاعتنا].
3️⃣ بنابراين كلمۀ «باب» را نه به معنای «در»، بلكه تقریباً به معنای درجه می‌گيريم.
( حضرت آیت الله استاد حاج سید احمد مددی الموسوی ، خارج فقه ، ۱۳۸۴/۹/۹ )
#اصول
#فقه
#قواعد_عامه 
#مکاسب
#قواعد_عامه_در_باب_مکاسب
#اولین_قاعده_عامه
#حدیث_تحف_العقول
#تشريح_متن_حديث_و_بيان_فوايد_موجود_در_آن 
قسمت پنجم

ارسال سوال